DROBNÉ AKTUALITY:
17.9.2013 - Rubrika "Voda a okolí" roztžena na více rubrik podle použitého typu plavidla.

Tam kde čert ryl

10. března 2012 v 16:22 | Aleš |  Výlety
Brodím se suchou loňskou travou hlubokým úvozem v lese nedaleko města Sázava. V ruce foťák a starou mapu s tajemnými čarami. Co, že je na tom zajímavého? Nějaký les, mapa nebo snad ta tráva? Kdepak. Ten úvoz, ve kterém se prodírám travou a zakopávám o ostružiní, totiž kdysi vyoral čert!Kde jsem se tu ale ocitl? Ráno jsme vyrazili z města Sázava k počátku tákzvané Čertovy Brázdy. Tajemné mu terénímu útvaru, který se táhne odtud až k Chotouňi respektive ještě dál až k Nymburku. Bohužel už většina této brázdy není v terénu patrná. Proč? Část padla za oběť intenzivnímu zemědělství. Část byla zavezena například skládkou. Částí vedou současné komunikace.

Nejlepší je začít po žluté značce, přesto, že vlastní brázda, začíná o kus dříve. Je tu symbolický sloup sv. Prokopa a také symbolický pluh. Proč zrovna toto? Stará legenda praví, že sv. Prokop přemohl čerta ze Sázavské jeskyně, zkrotil jej, zapřáhl do pluhu a vyoral s ním brázdu od Sázavy ke svému rodišti vsi Chotouň. Vydáváme se tedy po stopách tohoto dávného zápasu se silami pekelnými.

Kvůli kočárku volíme okliku po zelené, která se oproti žluté, ale dříve napojuje na skutečnou Čertovu brázdu. Zatím není nijak zvláštní protože jí využívá lesní cesta, takže působí jako jakákoliv jiná cesta v lese. Po druhém břehu potoka vede křížová cesta. V jejím závěru stojí vetchý můstek. Působí jako most z Indiana Jonese. Most víry. Přejde jen spravedlivý. Dvakrát překonávám trouchnivý můstek vysoko nad potokem. Praskání nezní příjemně, ale dostávám se tam i zpět. V nedaleké vsi Mělník se otevírá krajina a my se okruhem vracíme zpět do Sázavy pro káru.

Přejíždíme k místu Moštice, kde je další část pěkně zachovalé brázdy. Nejlepší úsek je právě ten co od Moštic vede zpět k Mělníku, ale po 400 metrech je ukončen zavážkou. Bordel ze skláren Kavalier. Vracím se. Od Moštic na sever je dobře patrné jak se současná silnička a čertova brázda spojují a míří ke Kachní louži.


Za hájovnou Kachní louže se opět rozdělují a vedou paralelně. Brázda vede vpravo od cesty a je mohutnější než asfaltka. Náš výlet končíme zastávkou v rodišti sv. Prokopa Chotouňi, kde brázda údajně končí. Vystupuji na mohylu se sloupem a křížem. Toto je poslední co čert vykonal. Hromádka je tvořena hlínou, kterou čert oškrábal z pluhu.

Věřite, že to kdysi bylo takto? Nebo že to jsou cesty z mladší doby kamenné? Podobné věci vyvolávají více otázek než odpovědí. Kdy to vyryl? Co to bylo za lidi? Sloužilo to jako cesta? Nebo k okultním účelům jako třeba svatá orba? A co na to všechno záhadolog Ivan Mackerle? Ať již věříte jedné nebo druhé verzi, stojí za to si sem udělat výlet než brázda zcela zmizí. Už jen proto, že podle další legendy až brázda zmizí nastane konec světa.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radek Láska Radek Láska | 10. března 2012 v 17:43 | Reagovat

Koukam, ze kocarek ma celkem dobrou prostupnost terenem :) Celkem zajimavy utvar v krajine.

2 Ales Ales | Web | 12. března 2012 v 9:56 | Reagovat

[1]: No to prave moc nema a obavam se ze mu nase bahenne kamenite vyjizdky moc neprospivaji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama