DROBNÉ AKTUALITY:
17.9.2013 - Rubrika "Voda a okolí" roztžena na více rubrik podle použitého typu plavidla.

Tak už jdeme do Finále ...

14. května 2009 v 9:07 | Já |  Lezení a hory
Původně plánovaná skialpová velkotůra se opět nekonala, což už se stává takovou pěknou tradicí. Místo týdne ve vysokých nadmořských výškách jsme nakonec realizovali jen prodloužený víkend nedaleko Středozemního moře naplněný lezením v oblasti Finale Ligure. Obvyklý deník ve stylu - "ráno jsme vstali, sbalili věci, vylezli jsme cestu XYZ, přešli jsme, zapytlili jsme, přešli jsme, atd." tentokáte nepíši takže spíše telegraficky jen pár postřehů.


Sestava byla tradiční ve složení Klára, Plechy, Cipísek a já.

Cesta přes Německo, kousínek Rakouska, Švýcarsko a Itálii trvala zhruba 11-12h. (cca 1200km z Prahy)

Typická krajina Ligurie

Skály jsou tvořeny vápencem a je jich zde opravdu hodně, s mnoha cestami takže je to rozhodně na delší dovolenou než jen prodloužený víkend. Problém je snad jen ten, že kdo neleze tak 6b a výše, tak si tu musí hodně cesty přebírat a těch lehkých tu zrovna moc není. Navíc stupnice je tu řádně tvrdá. Takže my s Cipískem jsme tu lezení moc nedali a pozdější části odpoledne obvykle věnovali procházkám po okolí a rozhodně nelitujeme, bylo se na co dívat. Hlavní je, že i tak se nám podařilo si pěkně zalézt a vystoupit na prostřední věž sektoru Tre Frati, který je známý široko daleko pro svůj typický falický tvar. Kdo na něj nevylezl, nebyl ve Finale.

Plechy při lezení na známé čůro v oblasti Tre Frati

V době naší návštěvy jsme spali v oblasti onoho profláklého "kempu" u pizzerie. Tou dobou byl zadarmo, ale evidentně se připravuje spuštění normálního kempu ve stejném místě. Jak to pak bude fungovat vzhledem k množství lidí, kteří dnes spí za plotem a jež se nemůžou do malé oplocené části vejít, je otázkou do budoucna. Každopádně je fakt, že současný stav je těžko udržitelný - Naděláno kam oko pohlédne a otočit jakýkoliv balvan v okolí kempu bych se neodvážil. Další co nám zpestřovalo pobyt na tábořišti bylo množství mravenců, se kterými jsme sváděli kruté boje. Naše dvojka, tedy já s Cipískem, vydržela až do vítězného konce. Naopak druhou dvojici se mravencům podařilo donutit sbalit stan, vyklepat mravence a postavit ho jinde, kde na ně útočili úplně stejně.


Nejmalebnějším zážitkem byla jednoznačně návštěva propadlé jeskyně Grotta dell'Edera, kterou jsme říkali Studna. Jeskyni se kdysi propadl strop a vznikla tak kruhová díra zhruba o průměru 30ti metrů s hloubkou od 10ti do 35ti metrů. Díky tomu, že některé části stropu, byly tvořeny pevnějším materiálem klene se dnes přes díru gigantický skalní oblouk. Přístup na dno propadlé jeskyně je buď zvrchu slaněním, nebo skrz velkou jeskyni, která se nachází o patro níž. Je potřeba vystoupat jeskyní po fixech a následně se protáhnout krátkou vertikální chodbou, kde si připadáte jako čert lezoucí z jámy pekelné přímo do ráje.

Průchozí jeskyně ve spodním patře

Jak prohlásil Plechy, "čert leze z díry" Aneb spojince mezi spodní jeskyní a Studnou


Propadlá jeskyně prezdívaná Studna

Nejvetší zajímavostí z živé přírody bylo setkání s krásným hadem na jedné skalní polici. Byl asi metr dlouhý a tak tři centimetry v průměru. Protože se před námi odplazil na větvě keře, určil jsem druh hada jako úžovku stromovou. Ale nevím nevím, když se teď dívám na internetu na fotky tohoto druhu nepřijde mi, že by to byl on. Takže konečné určení druhu hada nechávám zde jako kvíz pro Kubu. Schválně jestli to čte a všimne si této výzvy.
Takže Kubo co to je za hada či hadici?

Poslední den těsně před odjezdem jsme si s Cipískem ještě stihli udělat výlet do městečka Finalborgo a projít si jeho historickou část s úzkými uličkami, které překlenují zděné oblouky a kde visí sušící se prádlo. Prostě ten nejkýčovitější obraz jaký si člověk vybaví, když se řekne historické italské městečko. Rozhodně stojí za návštěvu a procházku.

Video je opět na Vimeu: http://www.vimeo.com/7342846

Autor fotografií Cipísek.

Chcete si přečís o jiných dobrodružstvích Meteora company? Čtete třeba článek Merhaba. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Přemet Přemet | 15. května 2009 v 9:07 | Reagovat

Možná to je opravdu užovka stromová -  http://cs.wikipedia.org/wiki/Elaphe_longissima

2 Kuba Kuba | 15. května 2009 v 14:38 | Reagovat

Užovka stromová jak vyšitá!

3 Ales Ales | 18. května 2009 v 8:26 | Reagovat

Tak super, uz mame jasno. :o)))

4 Honza Honza | 20. května 2009 v 15:15 | Reagovat

To nemůžete napsat, že to byl nějakej děsně jedovatej vzácnej had?Znělo byto mnohem dramatičtěji:-))

5 karin-photo karin-photo | E-mail | Web | 27. března 2013 v 17:16 | Reagovat

Ta druhá fotka je luxusní :-)

6 karin-photo karin-photo | E-mail | Web | 27. března 2013 v 17:16 | Reagovat

Ta druhá fotka je luxusní :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama