DROBNÉ AKTUALITY:
17.9.2013 - Rubrika "Voda a okolí" roztžena na více rubrik podle použitého typu plavidla.

Stubaiské Alpy již počtvrté aneb jak to bylo před mobilem

11. března 2008 v 10:49 | Já |  Lezení a hory
Již po několikáté vytahuji mobil a zkouším jestli v sevřených údolích Stubaiských Alp nevyloudím alespoň čárku signálu. "Prdlajs!" Vzpomínám na nedávnou dobu, kdy jsem doma oznámil, "jedu do Alp. Vrátím se nejpozději 24.8." A deset dní po mě nebylo ani vidu ani slechu. Teď, aby člověk co půl den dával o sobě vědět. Krom nesporných výhod jako je, že z vrcholku hory můžete předstírat, že jste v práci, případně si zavolat vrtulník to s sebou nese i tu nevýhodu, že pokud jste dlouhodobě mimo signál doma jsou všichni sinalí strachy. Navíc vám mezi tím posílají srdceryvné až výhružné SMSky, ať se ozvete.
Včera jsme přijeli do vsi Niederthai a po urolbovane cestě došli na chajdu Guben-Schweinfurter Hütte 2034 m. Sněhu tu tedy moc není. Po ubytování na chajdě jsme se trochu prošli na lyžích, šli jsme naprosto bezcílně stopou, která prostě vedla někam. Došli jsme cca do výšky 2500 - 2600 metrů tam se vyfotili a sjeli zpět k chatě.
V sobotu jsme vyrazili docela pozdě na to, jaký lán cesty nás dnes čeká. Vracím mobil do kapsy a pokračujeme v cestě. Stoupáme dlouhatánským údolím Zwiselbachtal. No stoupáme, spíše jdeme skoro po rovině a výškové metry přibývají velice pomalu. Je nízká oblačnost, ale zdá se, že by se mohla roztrhnout. Cesta konečně trochu nabírá na strmosti a my dosahujeme sedla Zwiselbachjoch 2810 m. Koukám na mobil. "Sláva," plnej kotel A1. Chvíli všichni vypadáme jako výlet telefonistů a pak pokračujeme dál. Oblačnost už se rozthla a tak vidíme, že náš cíl je nedaleko. Teď již cestou po ledovci vycházíme poslední stovky výškových metrů na vrchol Breiter Griesskogel 3287 m. Odměnou je nám rozhled na okolní vrcholy a údolí zalitá oblačností. Hory pak vypadají jako ostrovy v moři. Na vrcholu jsme sami a zažíváme fotografický orgasmus, kamkoliv člověk namíří objektiv vznikne z toho krásná fotka. Sjezd celkem jde, má jen dvě vady. Jednak by tu mohlo být víc sněhu (chudáci lyže). A pak také by dole v mlze mohlo být víc vidět. (chudáci my) Večer a noc trávíme ve winterraumu, kam nás vyštvala plnost chaty. Během večeře se nám mezi osazenstvem restaurace podaří identifikovat jednoho příslušníka starého rakouského šlechtického rodu. To jsme se teda nasmáli, že nás ani nerozhodí, když nám chatař přihodí k útratě autodýško.

K vrcholu zbývá už jen kousek

Jako ostrovy v moři

Breiter Griesskogel 3287 m

Hurá do mraků

Ráno je nádherně, obloha jako vymetená. Zase vstáváme pozdě, lyžárna, která včera večer praskala ve švech, teď obsahuje skoro jen naše lyže. Dnes vyrážíme do svahu kousek pod chatou. Rád bych došel až na vrchol Hohe Wasserfalle, ale jak sleduji čas během výstupu je jasné, že to stihnout nemůžeme. ("to ranní vstávání, ach jo") Alternativně volíme za cíl sedlo Gruejoch 2710 m. Na sedlo si prošlapávám vlastní stopu. Je to zábavnější s puncem objevitelství, ale o poznaní namáhavější než ve stopě a tak docela funím. Až na sedlo dorážím jen já s Cipískem. Luděk to na sněžnicích zabalil hned dole a David strhnul pásy a sjel zhruba z poloviny. Fotíme, svačíme a pak už to frčíme dolů ze sedla. Docela to jde, při výstupu se mi zdálo, že tu bude sníh horší. Kazí nám to jen několik záludných kamenů pod sněhem. Cipísek hodí dokonalou tlamu. Točíme sjezd na video a postupně klesáme níž. Spěcháme k autu. Aby jsme urychlili cestu Luďka, jež nemá lyže, vytváří Luďek s Davidem dvojlyžaře. Kdy Luděk stojí na patkách Davidových lyží a řítí se spolu do údolí. Na parkovišti se všichni shledáváme a tak už jen nasoukat věci do auta a vyjet vstříc dobrodružstvím nedělního provozu na německých dálnicích.

Pěkné vlnovky se nám povedly namalovat pod sedlem Gruejoch

Dvojlyžař v podání Luďka a Davida
Foto: Honza Smejkal (Cipísek)
P.S. Video bude co nejdříve.
P.P.S. Video už je
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | 11. března 2008 v 11:23 | Reagovat

Tys nám 20m ubral! Opravit, byli sme 3287m :-)

2 Ales Ales | E-mail | 11. března 2008 v 11:30 | Reagovat

Uz by to melo byt OK

3 Honza Honza | 11. března 2008 v 14:31 | Reagovat

Jo a ještě by se možná hodila poznámka, že fotografie toho "šlechtice" bude jan na vyřádání:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama