DROBNÉ AKTUALITY:
17.9.2013 - Rubrika "Voda a okolí" roztžena na více rubrik podle použitého typu plavidla.

Daně? Přiznám se, nechápu ....

28. února 2008 v 15:33 | Já |  Život
Stát, daně, politika, ...... proč jen mě to vlastně nikdy moc nezajímalo? Navíc jsemtaké nedával pozor ve škole protože kdybych dával měl bych snad jasno v následujících otázkách, které mě vždy napadají jednou měsíčně, když se podívám kolikže peněz bylo odvedeno vrchnosti.
1. Stát, co to je? V cestovním pase mám napsáno, že jsem pod ochranou České republiky. No nevím jak moc mi to na cestách pomůže, ale budiž. Mě přijde stát v podstatě něco jako služba, a to pěkně drahá protože si ji platíme ze svých daní. Případně jako akciová společnost, kde jsme všichni akcionáři. Pokud tedy stát je služba, pak nechápu hned další otázku.
2. Pak mi tedy takzvaná rovná daň nepřijde vůbec rovná. Jediná skutěčně spravedlivá daň by byla daň fixní. Tedy kupříkladu 5000 Kč měsíčně, protože je naprosto evidentní, že náklady na každého občana musí být plus mínus stejné. Dokonce zcela nepochybně budou náklady na člověka s vyšším příjmem nižší. Pak tedy progresivní nebo i rovná daň jsou naprosto nespravedlivé. Tak trochu mi to připomíná kritizované dvojí ceny pro čechy a cizince.
3. Pokud je stát akciovou společností, pak ať už se hádá pravice s levicí, nebo Jarda s Pepou, snad se shodneme na tom, že nejdůležitějším úkolem volených zástupců krom schvalování zákonů, baštění chlebíčků, exhibování slovními průjmy je sestavování rozpočtu. Tedy zjednodušeně hospodaření s penězi vybraných na daních. Pak zde mě napadá další otázka proč, ale má hlasovací právo někdo kdo neplatí daně? Z logiky věci při progresivní nebo rovné dani by plynulo, že bych měl mít hlasů úměrně tomu kolik peněz jsem odevzdal do statního rozpočtu. Podobně jako je tomu u každé akciové společnosti, kde se hlasuje podle velikosti podílu.

Může mi někdo jednoduše odpovědět na tyto otázky, fakt to nechápu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | 28. února 2008 v 15:47 | Reagovat

Nemám vědomosti na kvalitní pravdivou odpověď (což je v podstatě má ostuda), spíš bych dokázal vcelku hravě spunktovat moře dalších otázek. Každopádně si nemyslím, že bychom se v brzké době od pánů nahoře dočkali něčeho, co by snad nějak zvýhodnilo normálně pracující lidi, ty budou dycky jen pumpovaný a ždímaný....což už mi leze docela na nervy.

2 Ales Ales | 4. dubna 2008 v 7:06 | Reagovat

Jeste doporucuji k tomuto temtu tento odkaz http://martinhessler.blog.cz/0708/pohadka-pro-a-socialni-demokraty

3 Mildas Mildas | 21. listopadu 2008 v 13:21 | Reagovat

jojo, tak to je... jak pises v tom clanku. Jen bych jeste dodal, ze pokud by snad predstavenstvo akciove spolecnosti hospodarilo tak, jako nasi politici, pak za prve by doslo k jejich okamzitemu odvolani z funkci, za druhe organi cinne v trestnim rizeni by si na nich smlsli podle nejednoho paragrafu, za treti by byli odsouzeni k nahrade skody, cimz by je neminula exekuce veskereho majetku vcetne toho, ktery nabyli i pred nastupem do funkce...

ale bohuzel nasi politici litaj vladnim specialem na lyze do rakouska a podobne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama